Rozmýšľate o kúpe nového alebo jazdeného auta, ale nemôžete si ho za bežných podmienok dovoliť? Hľadáte najlepšie riešenie ako splácať úver na auto? Aké sú najvýhodnejšie možnosti kúpy vozidla na úver či lízing? Auto na splátky – ako na to?
Kúpa automobilu nie je jednoduchá záležitosť. V skutočnosti je to pravdepodobne druhá najdrahšia vec, ktorú si kúpite, hneď po vašom bývaní. Preto je dôležité, aby ste si vybrali ten najlepší spôsob, ako zakúpiť vozidlo. V súčasnosti máte veľa možností, nad ktorými sa pred kúpou oplatí pouvažovať. Ako náhle sa rozhodnete pre konkrétne vozidlo, máte dve hlavné možnosti platby. Zaplatiť za vozidlo v plnej výške z vlastných zdrojov alebo financovať auto pomocou pôžičky na určité obdobie. Pri kúpe vozidla musíte taktiež zvážiť jeho prevádzkové náklady.
Najvýhodnejším spôsobom, ako kúpiť auto je financovať ho celé alebo jeho časť z vlastných zdrojov. Máte tak záruku toho, že budete schopní splácať svoj automobil a nedostanete sa tak do zbytočných problémov ako zadĺženie alebo exekúcia. Ak sa preto rozhodnete zakúpiť vozidlo z vlastných zdrojov, nezabudnite sa uistiť, že po zaplatení vozidla vám zostalo pre prípad núdze dostatok úspor. V prípade, že nemáte dostatok úspor na to, aby ste si vozidlo zakúpili v plnej výške, využite možnosť najväčšieho vkladu a tak sa vyhnete vysokým úrokom.
Je preto výhodnejšie kúpiť si nové auto na úver z banky alebo na lízing? Existuje mnoho možností, ak hľadáte auto na splátky.
Ak potrebujete nevyhnutne vlastné auto, budete si musieť pri jeho kúpu vziať úver alebo bezúčelovú pôžičku. Pri týchto službách máte výhodu rýchleho vybavenia a tiež záruku toho, že takto zakúpené vozidlo bude ihneď vaše. Nevýhodou tejto možnosti sú poplatky a vysoké úroky a taktiež riziko, či vám pôžičku banka schváli, alebo nie.
Základný rozdiel pri kúpe vozidla na úver alebo lízing je v jeho vlastníctve. Kým úver na automobil žiadajú vodiči, ktorí sa chcú stať okamžitými a výhradnými vlastníkmi vozidla, autá na lízing si väčšinou berú vodiči, ktorým nevadí, že si na výhradné vlastníctvo budú musieť nejaký čas počkať. Auto na splátky má v tomto prípade určitú nevýhodu.
Ak nemáte vysoké úvery alebo problémy so splácaním, môžete získať účelový spotrebný úver od banky. Tento druh úveru však neposkytujú všetky banky, preto alternatívne riešenie môže byť v bezúčelovom spotrebnom úvere alebo bezúčelovej hypotéke. Pri tomto type úveru je možné rozdeliť splátky na jeden až sedem rokov. V prípade pôžičky sa uistite, že nie je zabezpečená vašim bývaním. Ak sa vám nepodarí splácať splátky v riadnom termíne, môžete ohroziť svoju rodinu a domov, v ktorom bývate.
Pri bezúčelovom spotrebnom úvere na začiatku musíte uhradiť časť kúpnej ceny za vozidlo predajcovi a zvyšok prefinancuje finančná spoločnosť (banka), ktorej zvyšok kúpnej ceny splácate prostredníctvom úveru vy. Pri kúpe automobilu na úver, na rozdiel od leasingu, odpočítavate daň z pridanej hodnoty naraz a to na základe faktúry od predajcu vozidla. Finančnej spoločnosti, ktorá vám poskytne úver na zvyšok ceny vozidla mesačne splácate zvyšok kúpnej ceny plus úrok.
Populárnou a čoraz častejšou formou financovania je aj kúpa vozidla na lízing. Jeho výhodou je, že na rozdiel od úveru je jeho vybavenie rýchlejšie, nemusí byť prítomný ručiteľ a nie je potrebné dokladovať váš príjem. Rovnako je aj kúpa vozidla na lízing daňovo výhodná pre podnikateľov a živnostníkov. Jeho nevýhoda je však tá, že na konci dohody odovzdáte auto späť a nestanete sa jeho vlastníkom. Niektoré spoločnosti umožňujú vozidlo zakúpiť na konci doby prenájmu, ale zvyčajne stojí viac, ako keby ste vozidlo zakúpili na začiatku.
Pri výbere financovania vozidla na lízing máte na výber z dvoch možnosti: finančný alebo operatívny lízing. Každý typ lízingu má svoje vlastné podmienky, nakoľko záleží na predmete financovanej veci a druhu lízingovej spoločnosti. Na Slovensku existuje niekoľko takýchto spoločností, ktoré poskytujú lízing na vozidlá, ale poskytujú ho taktiež aj bežné banky. Kľúčová vec pri lízingu je stanoviť si dobu trvania dohody, teda dobu nájmu a počet kilometrov, ktoré na vozidle najazdíte. V dohode je ďalej zahrnuté využívanie služieb ako údržba, pneuservis a podobne. Žiadateľ sa musí rozhodnúť, či si chce tieto služby zastrešovať sám alebo to prenechá na lízingovú spoločnosť. Povinnou položkou, ktorú požadujú všetky leasingové spoločnosti je havarijné poistenie. To môže, ale aj nemusí byť zahrnuté v mesačných splátkach.
Štandardne sa zmluva uzatvára na tri až päť rokov. Dĺžka trvania zmluvy sa prispôsobuje požiadavke zákazníka a samozrejme dĺžka trvania zmluvy ovplyvňuje cenu nájmu.
Jeden z novších druhov lízingu je operatívny lízing. Najčastejšie sa využíva na financovanie automobilov. Môžeme povedať, že operatívny lízing je forma dlhodobého prenájmu vozidla, ktoré je po skončení a aj počas splácania majetkom lízingovej spoločnosti. Pri operatívnom leasingu je právnym aj ekonomickým vlastníkom lízingová spoločnosť. Nájomca je len v pozícii užívateľa. Dokonca je lízingová spoločnosť zapísaná v evidencii vozidiel ako držiteľ, čo znamená, že je povinnou osobou z hľadiska plnenia daňových povinností. Užívateľ je tak oslobodený od všetkých povinností, ktoré vyplývajú z vlastníctva vozidla.
Tento druh financovania je často rozšírený o rôzne doplnkové služby, pričom mesačná platba je spravidla pomerne nízka. Súčasťou týchto služieb môže byť havarijné poistenie, zimná výbava či predplatený pravidelný servis. Avšak, výbava v cene splátky a doplnkové služby závisia od typu a podmienok spoločnosti, s ktorou budete mať lízingovú zmluvu. Veľkou výhodou je, že za škody a opravy je zodpovedná práve lízingová spoločnosť.
Z pravidla platíte predajcovi pevnú mesačnú sumu za používanie automobilu, vrátane servisu a údržby, pokiaľ počet najazdených kilometrov nepresiahne stanovený limit. Musíte si byť taktiež dobre vedomí toho, koľko kilometrov jazdíte pretože väčšina lízingových spoločností si účtuje poplatky aj za prekročený stanovený limit počtu kilometrov.
V prípade využívania operatívneho lízingu sa však osoba nestane vlastníkom vozidla.
Pozrite si stručný prehľad o operatívnom lízingu:
V súčasnosti je častejšie využívaný práve finančný lízing. Finančný lízing je prenájom vozidla lízingovou spoločnosťou užívateľovi. Vozidlo je majetkom prenajímateľa až do jeho splatenia. Za auto platíte mesačné splátky lízingovej spoločnosti a po niekoľkých rokoch ho môžete za zostatkovú hodnotu odkúpiť.
Súčasťou zmluvy sú aj dohodnuté mesačné splátky a akontácia, ktorá sa spravidla pohybuje okolo 10-20%. V niektorých prípadoch sa finančný lízing dá vybaviť aj bez akontácie. Pri tomto type kúpy však nesie klient zodpovednosť za prípadné škody a opravy. Takže pred podpisom zmluvy si treba ku mesačným splátkam pripočítať aj náklady na bežnú údržbu vozidla, zimné a letné pneumatiky či nepredvídateľné poruchy na vozidle.
Môže byť finančný lízing ohrozený? Pozrite si video o danom probléme:
Zaujímavým spôsobom financovania môžu byť aj pôžičky typu peer-to-peer alebo inak nazývané sociálne pôžičky. Sú to pôžičky nebankového charakteru, ktoré umožňujú ľuďom si jeden od druhého požičať určitú čiastku bez pomoci banky. V konečnom dôsledku budete musieť preukázať, že máte na to splácať tento typ úveru. Úrokové sadzby sa preto môžu líšiť, takže je možné nájsť pôžičky typu peer-to-peer, ktoré ponúkajú lepšie úrokové sadzby ako banky, ale nie je to pravidlo. Ich výhodou je, že pôžička môže byť poskytnutá aj takému dlžníkovi, ktorému by finančná inštitúcia úver neposkytla.
Keď už sa človek rozhodne pre auto na splátky, mal by vedieť, že ide o veľmi závažné a dôležité rozhodnutie. Auto je jedna z komodít, ktoré je nielenže mnohokrát finančne náročné, ale si vyžaduje aj určitú pravidelnú starostlivosť. Preto je podstatné, aby si každý pred kúpou premyslel, ako, kedy, kde, koľko a ako bude dané vozidlo využívať! Auto na splátky je možné kúpiť aj ojazdené. Stačí si len vybrať!
Vybrali ste si nové vozidlo, no potrebujete ho overiť? Vyskúšajte našu aplikáciu!
Neviete, čo zahŕňa darovanie auta? Získali ste vozidlo dedením? Na čo nesmiete zabudnúť pri darovaní ...
Čaká vás prepis auta? Neviete, ako vykonať tento úkon elektronicky? Postup pri prepise auta je ...
Chcete vyhrať nové vytuningované auto? Zaujíma vás, o akú súťaž ide? Všetky podmienky sa dozviete v nasledujúcom ...
Na čo treba myslieť pri kúpe vozidla zo zahraničia? Pred zakúpením vozidla si ho musíte ...