Hľadáte vhodné dokumenty pri prepise Vášho automobilu v roku 2020? Potrebujete tlačivo splnomocnenie na prepis vozidla? Neviete, ako vyzerá darovacia a kúpno-predajná zmluva pre Vaše auto? Bližšie informácie sa dozviete ďalej v článku.
Každé vozidlo musí byť zaregistrované v evidencii vozidiel. Prihlásenie, odhlásenie, zmena v evidencii a všetky ostatné úkony súvisiace s evidenciou vozidla, vykoná príslušný Orgán Policajného zboru (dopravný inšpektorát).
Na dopravnom inšpektoráte sa pri prihlásení vozidla vytvára pre dané vozidlo tzv. spis vozidla, do ktorého sa vkladajú všetky potrebné dokumenty, tlačivá, príp. ďalšie žiadosti o vykonanie požadovaných zmien na vozidle. Tento formát je zjednotený a vyžaduje sa na všetkých dopravných inšpektorátoch aj z dôvodu, že je to katalogizované tlačivo.
Od 1.8.2019 sa už nepredkladajú žiadosti o prihlásenie vozidla do evidencie vozidiel a žiadosti o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel.
Splnomocnenie je úradne schválený dokument s vyjadrením súhlasu splnomocniteľa, že osoba splnomocnená môže vykonať zmeny v jeho mene v rámci uvedenej záležitosti. Splnomocnenie obsahuje údaje o oboch osobách, ako aj predmet splnomocnenia a jeho rozsah.
Najčastejšie sa spisuje v prípade absencie, napr. pri prepise vozidla a podobne. Vo väčšine situáciách ide o jednorazovú záležitosť. V prípade komplikovanejších záležitostí je potrebné mať splnomocnenie aj úradne overené napr. notárom, čo rešpektujú aj úrady a iné inštitúcie.
Pri splnomocnení udelenom právnickej osobe vzniká právo konať za splnomocniteľa štatutárnemu orgánu tejto osoby alebo osobe, ktorej tento orgán udelil splnomocnenie. Ak splnomocnenec pri konaní prekročil svoje oprávnenie konať za splnomocniteľa alebo ak niekto koná za iného bez plnomocenstva, je sám zodpovedný za toto konanie.
Pri prepise vozidla môžete vyplniť splnomocnenie môžete v elektronickej podobe alebo rukou po vytlačení.
Pri plánovaní predaja alebo kúpy auta je pre Vás kúpno-predajná zmluva veľmi dôležitým dokumentom. Kúpno-predajná zmluva je zmluva, ktorá určuje, že predávajúci je výlučným vlastníkom motorového vozidla. Jej úlohou je chrániť ako predávajúceho, tak i kupujúceho pri uskutočnení zmeny vlastníka automobilu. V zmluve sú na začiatku uvedené obidve zúčastnené strany, predávajúci a kupujúci. Ich mená a priezviská spolu s rodným číslom, adresou, číslom účtu a číslom občianskeho preukazu. Taktiež sa v nej uvádzajú všetky informácie o vozidle: druh vozidla, továrenská značka, VIN číslo, typ, farba, rok výroby vozidla a číslo technického preukazu. Pri používanom vozidle sa uvádza aj stav vozidla. Zaznamenáva sa, či je vozidlo používané, riadne udržiavané, koľko má najazdených kilometrov a či má nejaké poruchy alebo poškodenia.
Predávajúci poskytuje kupujúcemu kúpno-predajnou zmluvou motorové vozidlo za dohodnutú kúpnu cenu. Nový držiteľ teda preberá vozidlo do svojho výlučného vlastníctva. V súlade s kúpno-predajnou zmluvou je kupujúci povinný vykonať aj prepis vozidla v evidencii motorových vozidiel na príslušnom dopravnom inšpektoráte. Kupujúci prehlasuje, že sa so stavom vozidla riadne oboznámil jeho obhliadkou a skúšobnou jazdou. Kúpno-predajná zmluva stanovuje, že predávajúci odovzdá kupujúcemu vozidlo v deň podpisu tejto zmluvy. Vlastnícke právo však prechádza z predávajúceho na kupujúceho až momentom zaplatenia plnej kúpnej ceny.
Je dôležité vedieť či bude suma vyplatená hotovostne alebo na účet. Kupujúci musí poslať sumu vozidla na účet v deň podpísania kúpno-predajnej zmluvy. Ak sa tak nestane, je predávajúci oprávnený od tejto zmluvy odstúpiť. Kúpno-predajná zmluva je uzavretá v zmysle § 588 a Občianskeho zákonníka, § 262, prípadne § 409. Nezabúdajte na prihlásenie nového auta!
Základným pravidlom pri darovaní je spísanie darovacej zmluvy. Tá síce nie je podmienkou, ale určite sa oplatí, pretože pri správnom formáte obsahuje všetky potrebné náležitosti a pripomienky, ktoré môžu v budúcnosti uľahčiť prípadné spory vo vlastníctve.
Auto sa považuje za hnuteľný majetok a preto písomná forma právneho úkonu darovania nie je povinná. Povinnosť uzatvoriť písomnú darovaciu zmluvu vzniká podľa Občianskeho zákonníka zmluvným stranám v prípade, že nepríde k odovzdaniu a darovaniu veci pri darovaní. Vo všeobecnosti sa však odporúča takúto zmluvu uzavrieť písomne. Hlavne za účelom zabezpečenia väčšej právnej istoty pri darovaní. Náležitosti darovacej zmluvy sú upravené v Občianskom zákonníku v § 628 až § 630.
Darovacia zmluva na vozidlo sa uzatvára za účelom bezplatného prevodu vlastníckeho práva k automobilu. Na základe tejto zmluvy darca bezplatne prenecháva, alebo sa zaväzuje prenechať obdarovanému predmet darovania. Obdarovaný podpisom darovacej zmluvy tento predmet prijíma.
Riadne spísaná darovacia zmluva musí obsahovať:
V zmluve o darovaní môžu byť uvedené aj ďalšie náležitosti:
Darovacia zmluva, podľa ktorej má k darovaniu vozidla dôjsť až po smrti darcu, porušuje ustanovenia Občianskeho zákonníka o dedení, a tým pádom je neplatná.
A viete ako na overenie nového jazdeného vozidla? Postačí Vám len ŠPZ alebo VIN číslo vozidla!
Chystáte sa na kúpu nového auta, no najskôr musíte vyriešiť záležitosti so starým? Viete ako ...
Kúpili ste si nový prívesný vozík a neviete ho prihlásiť? Prinášame vám presný postup!
Stala sa vám autonehoda? V článku nájdete všetky podrobnosti ako dokázať nevinu!
Oplatí sa viac hybridné vozidlo alebo elektrické auto? Túto otázku si kladie množstvo ľudí a my ...